Kam nechodí slunce tam chodí lékař – přísloví, které nemusí platit na každého člověka. Pravdou je, že sluneční paprsky příznivě ovlivňují nejen na organismus ale i zlepšují náladu, zahánějí deprese a dodávají nám více vitality. Věděli to naši předkové a víme to i my. Slunce a sluneční paprsky ale v některých případech mohou i škodit.
Co je alergie na slunce?
Věřte – nevěřte ale alergie na slunce skutečně existuje a postihuje stále více lidí. Znát ji můžete i pod pojmem fotosenzitivita. V podstatě jde o reakci imunitního systému na sluneční záření, které se projeví na pokožce.
Příznaky alergie na slunce
Červená svědivá vyrážka, kopřivka nebo malé puchýře se objevují na pokožce, která je vystavena slunečnímu záření. Nejčastěji jde o dekolt, ruce a nohy. Pokud je alergická reakce závažnější, může se vyrážka objevit i na kůži, která byla zakryta oblečením.
Důvod vzniku fotosenzitivity není dosud přesně znám. Předpokládá se, že je za tím kombinace stresu, venkovního prostředí a ozonové díry. Sluneční paprsky dopadající na pokožku spouštějí v kůži změny, které mohou u citlivých lidí spustit imunitní reakce.
U někoho se může alergie na slunce projevit po pár minutách pobytu na mírném slunci u někoho až po vystavení se prudšímu slunečnímu záření.
Prevence
Jelikož sluneční paprsky jsou důvodem vzniku alergické reakce nejlepší je vyhnout se jim. V letním období, kdy je záření nejintenzivnější to ale může být problém. Existuje ale pár doporučení, která mohou alergii na slunce zmírnit:
– Opalovací krémy – používejte opalovací krém s ochranným faktorem minimálně 30 a více. Natřete se vždy, když půjdete ven.
– Omezte pobyt na slunci – i když se slunečním paprskům nevyhnete snažte se vyhýbat slunci k obědu, kdy je nejsilnější (od 10: 00 do 15: 00)
– Zahalte pokožku – noste blúzky a kalhoty s dlouhým rukávem nebo dlouhé šaty. Snažte se zakrýt co největší část kůže a hlavně místa, kde se alergie nejčastěji objevuje (ruce, nohy, dekolt). Pořiďte si oblečení z lehkého a vzdušného materiálu, aby vám nebylo příliš teplo.