Ať už bydlíte v bytě nebo v domě, jistě si rádi zatáhnete okno před zvědavými pohledy či ostrými paprsky slunce. Někdo preferuje rolety, jiný zas žaluzie, závěsy či záclony. Úkol je jasný − zajistit uvnitř soukromí a příjemný chládek.
Pokud chcete mít v noci úplnou tmu bez měsíčního svitu a světelného smogu z ulice, stavte na stírací rolety a žaluzie. Věřte, že ve zcela tmavé místnosti se spí mnohem lépe.
Stínící systémy také slouží k ochraně podlah a nábytku před dlouhodobým vystavením slunečnímu záření. Jaké jsou ale rozdíly mezi roletami a žaluziemi? A které si vybrat?
Venkovní žaluzie a rolety
Venkovní žaluzie a venkovní rolety jsou oblíbené na domech i bytech. Nejenže chrání domů před sluncem, horkem a kolemjdoucími, pomohou také při šetření nákladů za topení či klimatizaci. Navíc prodlužují životnost oken a výhodou je, že je můžete ovládat manuálně i automaticky.
Venkovní žaluzie stíní a umožní větrat
Moderní venkovní žaluzie sestávají ze samostatných lamel, které lze různě naklápět. Díky tomu můžete pohodlně větrat a zároveň si sami zvolit, kolik světla do interiéru vpustíte.
Lamely naklopené do vodorovné polohy navíc nebrání ve výhledu ven. Exteriérové žaluzie a rolety jsou až 2 až 3krát účinnější než interiérové – dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C.
Co to znamená? Když chcete sluneční paprsky úplně eliminovat nebo si v ložnici vytvořit tmu kvůli lepšímu spánku, zatáhnete celou žaluzii a lamely se nakloní do svislé polohy.
Na instalaci venkovního stínění je nejlepší myslet už ve fázi projektu, tedy před výstavbou domu. Venkovní žaluzie nacházejí využití zejména na oknech v rušných místnostech. Hodí se do obýváků, kuchyní či pracovní.
Najdete je na minimalistických rodinných domech, v rezidenčních a panelových bytech či administrativních budovách. Uplatnění najdou i ve ložnicích a dětských pokojích.
Výhody a nevýhody venkovních žaluzií
Venkovní žaluzie nejsou vhodné do náročných povětrnostních podmínek. Naštěstí nemusíte zkoušet, kolik toho vaše žaluzie vydrží. Existují totiž větrné a dešťové senzory, které dají žaluziím pokyn, aby se vytáhly, když se zhorší počasí.
Výhodou žaluzií oproti roletům je, že postupným naklápěním regulujete sluneční paprsky. Venkovní žaluzie také izolují před prachem či hlukem, avšak méně než rolety.
Žaluzie jsou pro vás ideálním řešením, pokud preferujete možnost nastavení světla vstupujícího do místnosti. Exteriérové žaluzie se hodí například do bytů a na východní či západní stranu domů.
Venkovní rolety lépe odolávají nepříznivému počasí
Zatímco žaluzie se v případě zhoršení počasí vytáhnou, venkovní rolety můžete nechat spuštěné i tehdy, pokud sněží, prší nebo silně fouká. Kromě toho, že jsou odolné, díky izolační PUR pěně v hliníkové lamele chrání před únikem tepla a odrážejí sluneční paprsky.
U určitých modelů oceníte integrované sítě proti hmyzu. Venkovní rolety také tlumí hluk z venku. Venkovní rolety jsou ideální pro novostavby i pro rekonstrukce. Ve fázi projektu si můžete naplánovat způsob instalace.
Také si můžete zvolit typ roliet a také barevné provedení, aby ladili s okny, branou a také barvou fasády. Rolety jsou vhodné do domů na otevřeném prostranství, na severní strany domů, na chaty či chalupy, kde pomáhají chránit před vlámáním.
Výhody a nevýhody vnějších rolet
Lamely venkovních rolet nelze naklápět (jako žaluzie). Jsou spojeny do jednoho celku a tvoří celistvý svislý pancíř. Můžete je jen stahovat do různé výšky okna. Pokud chcete uvnitř světlo, stáhněte roletu do poloviny okna.
Aktuálně máte na výběr tři typy lamiel: hliníkové, vyplněné PUR pěnou, plastové nebo úzké rolety s viditelným vysvětlením.
Jak už jsme zmiňovali výše, s roletami ochráníte okna před prudkým deštěm, kroupami, větrem i UV zářením. Fungují také jako tepelněizolační a zvukový prvek – dokážou snížit hluk uvnitř místy až o 16 decibelů.
Venkovní rolety najdou své využití většinou v pokojích, kde se spí a odpočívá. Rolety také využijete k zastřešení a zvýšení bezpečnosti oken chalup, přízemních bytů a výkladů obchodů. Mají však menší mezní rozměry než venkovní žaluzie, proto nejsou příliš vhodné na velkoformátová okna.
Také je není možné namontovat na atypicky tvarovaná okna. Nevýhodou je i nutnost stavebního zásahu při jejich instalaci a obtížnější ovladatelnost než v případě žaluzií.
Venkovní žaluzie a rolety pro inteligentní ovládání
Oba typy stínící techniky lze ovládat ručně nebo elektricky – s využitím aplikace v chytrém telefonu, dálkovým ovladačem nebo jednoduchým nástěnným vypínačem.
Můžete je také napojit na bezdrátové spínací hodiny, díky kterým si předestavíte čas automatického spuštění nebo vytažení. Doplňte je o sluneční senzor, který vyšle signál k pohonu, aby se žaluzie nebo roleta automaticky stáhla.